Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Ostrov Symi patří ke 12 původním obydleným ostrovům souostroví, zvaného Dodekanézy. Je vzdálen 23 námořních mil, t.j. cca 40 km od města Rhodos a 225 námořních mil, t.j. cca 450 km od přístavu Pireus v Řecku na evropském kontinentu. Je vzdálen pouhé 4 námořní míle (cca 7 km) od Turecka. Ostrov sám je 13 km dlouhý a 10 km široký, plocha ostrova je 58 km2 a má cca 2300 obyvatel. Je skalnatým a holým ostrovem, takže zemědělství je nesmírně namáhavé a výsledky při tom spíše ubohé. V antické době musel být silně zalesněn, avšak tehdy obvyklé drancování přírody (byl znám stavbou lodí) přispělo k tomu, že se ze zeleného ostrova stala neplodící kamenná poušť. Také pitná voda musí být v cisternových lodích nákladně dovážena, holé skály nemohou již tak slabé srážky zadržet. Skály jsou strmé, nejvyšší hora ostrova měří 616 m. Na pobřeží je několik oblázkových pláží. Podnebí je suché, horké, ostrov patří v létě k nejteplejším řeckým ostrovům, protože leží, chráněn maloasijskou pevninou, mimo oblast osvěžujícího letního větru.

Malebný skalnatý ostrůvek Symi (nebo Simi) byl znám jako rodiště Tří Grácií. Jeho vnitrozemí je charakteristické malými údolími, zatímco pobřeží je lemováno strmými skalnatými útesy střídané s písečnými plážemi a množstvím malých zátočin.

Symi nesl v antické době jména Aigli a Metapontis. Dnešní jméno je odvozeno od nymfy Syme, která byla Poseidonovou manželkou. Po dobytí ostrova rytíři z řádu Johanitů v roce 1373 začal na ostrově vzkvétat námořní obchod a lodní stavitelství, které trvalo až do jeho vytlačení paroplavbou. Svého vrcholu dosáhl v 19století. Z této doby lze v hlavním městě spatřit panské domy.

Přístav ve městě Symi

Hlavní město Symi

Stejnojmenné hlavní město se nachází v severní části je rozděleno na dvě části : Symi a Kato Poli (nebo Yialos). Oba okrsky jsou propojeny strmou stezkou se schodištěm. Po stranách schodiště je množství neoklasických budov, ze kterých jsou některé natřeny teplými pastelovými barvami. Domy mají balkóny a příkré červené střechy.Mnohé z nich jsou rovněž ozdobeny neoklasickými prvky kolem dveří a oken.Interiéry jsou dekorovány dřevořezbami, kde se odráží staletá řemeslnická dovednost místních obyvatel. Nejvyšším bodem v Symi je hrad johanitů, jejichž emblém se nachází nad hlavní bránou.

Dalším přístavem je tradiční vesnice Emborios. Poblíž vesnice se nacházelo antické hlavní město Matepontis.

Symbolem města je Velká hodinová věž (zvonice), přímo na mysu, postavená v roce 1881. Zde začíná Paralía (=přímořské pásmo) s řadou restaurací a prodejen suvenýrů. Na špičce ostrova je též socha chlapce-rybáře. Námi organizovaná procházka vede ke konci zátoky a uvidíme mimo jiné manufakturu a prodejnu přírodních mořských hub, dále reliéf lodi vytesaný do skály na paměť osvobození ostrova 8. května 1945. Před prodejnou přírodních mořských hub je každou půlhodinu střídavě v angličtině a němčině přednáška o potápění, o získávání mořských hub, o čistotě Středozemního moře a pod. Na konci zátoky je Plateía Tarsána, hlavní náměstí města, kde stojí radnice a kde je centrum města.

Velká hodinová věž

Přejdeme mostek a pak kousek dále začíná Kalí Stráta (=Dobrá ulice) směrem nahoru, která obě části města spojuje navzájem. Nahoru vede 365 schodů, proto doporučujeme tuto cestu pouze zdatnějším osobám, budou však za to odměněni překrásným pohledem na město a zátoku seshora. Všude, jak dole, tak i nahoře vidíme řadu měšťanských domů, částečně ještě rozpadlých, ale mnoho z nich je již opraveno nebo se opravuje. Nahoře je pochopitelně klidněji. Je zde také Národopisné muzeum, kde je možno se seznámit s architekturou starých měšťanských domů a se starým oblečením občanů ostrova. Městu vévodí nahoře zbytky bývalého hradu Kastro, který byl kdysi postaven johanity a dnes je opuštěn. Je odtud opět překrásná vyhlídka na město. Zde se také nachází jeden z nejhezčích kostelů na Symi, Megáli Panagía (=Panna Maria Vznešená).

Nekonečné schody

Klášter archanděla Michaela Panormitiského

Jednou z nejznámějších atrakcí ostrova je klášter archanděla Michaela Panormitiského, která se nachází na jihozápadním pobřeží, kde se vypíná nad stejnojmennou zátokou. Byla vybudována začátkem 18. století. Nacházejí se zde pozoruhodné byzantské fresky a složité fresky. Na ostrově se nachází množství nádherných pláží. Dobré místa ke koupání jsou například v Yialos, Pedio, Emborios, Marathounda, Nanou a také na nedalekých ostrůvkách Agia Marina a Nimos (patrně by to byli právě místa, kam by skutečný vyznavač moře nezavítal).

Klášter archanděla Michaela Panormitiského

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz