Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Půvabný zelenající se ostrov patří k největším v Egejském moři a leží necelé 1,5 km od břehů Turecka. Olivové háje, borovicové lesy a cypřišové porosty nejen lahodí oku, ale zaručují i příjemné klima. Povrch ostrova je převážně hornatý s výjimkou jihozápadní oblasti ostrova. Jeho pobřeží dlouhé 159 km je lemováno krásnými písečnými či oblázkovými plážemi a pitoreskními rybářskými vesničkami, rozloha ostrova je 475 km2. Na ostrově najdete mnoho báječných možností ke koupání a slunění, ale i k poznávání antické historie či k procházkám malebnými uličkami. Ostrovu vévodí nejvyšší hora Kerkis vysoká 1434 m, na které se podle pověsti zjevuje duch Pythagora. V hornaté a stále zelené krajině se daří zemědělským produktům, z nichž nejvýznamnější je vinná réva - vyrábí se zde mnoho druhů vín, z nichž nejznámější je sladké muškátové víno Samos Nectar či suché víno Samina. Vína ze Samosu jsou používána jako mešní vína ve Vatikánu. Na své si zde přijdou i milovníci historie - téměř na každém kroku se setkáte s archeologickými nálezy z různých období našich dějin. Na Samosu se nesetkáte s obrovskými dovolenkovými komplexy, většinou Vás přivítají penzióny s rodinnou atmosférou či příjemné malé hotely. Ostrov je ideální volbou pro ty, kteří hledají pro svou dovolenou klid, pohodu, čisté pláže a moře a tradiční řeckou pohostinnost. Samos byl od pradávných dob mostem mezi Řeckem a Východem.

První známky osídlení pocházejí ze 3. tisíciletí př.n.l. Řekové přišli na ostrov koncem 1.000 př.n.l. a považovali Samos za místo narození bohyně Héry. V 7. století vznikl na pozůstatcích prehistorického chrámu města blízko Pythagoria proslulý chrám zasvěcený právě Héře. Největšího roz-květu dosáhl ostrov v 6. století př.n.l., kdy disponoval pod vládou diktátora Polycrata významnou námořní silou a zakládal své kolonie. Z tohoto období se na ostrově do dnešních časů zachovaly pozůstatky některých významných staveb. V tomto století se na Samosu narodil proslulý matematik Pythagoras, podle jehož principů později vybudoval stavitel Eupalineios proslulý Eupalionský tunel, jeden z technických zázraků antické historie. Od 5. století př.n.l. se ostrov postupně dostal pod nadvládu Peršanů, Makedonců, Římanů či Byzantců. Na byzantské nadvlády docházelo k útokům Gótů, Hunů a středomořských pirátů. V roce 1204 převzali ostrov Frankové a po pádu Konstantinopole (dnešního Istanbulu) jej zcela ovládli Turci. V roce 1474 byl celý ostrov zničen silným zemětřesením a byl téměř opuštěn. V 16. století se na ostrov vrátili potomci místních obyvatel společně s Řeky z různých částí země. V té době vznikly na ostrově osady nesoucí jména míst, ze kterých se noví obyvatelé přistěhovali - dodnes např. existuje vesnice Mithilinioi, kterou založili přistěhovalci z ostrova Mitilini, tedy Lesbosu. V roce 1821 vzplála po celém Řecku vzpoura proti turecké nadvládě. Samos se pod vedením národních hrdinů Lykogourose Logothetise a jeho spolubojovníka kapitána Stamatise na několik let osvobodil, ale v roce 1830 jej znovu ovládli Turci. V roce 1913 se ostrov stal součástí moderní řecké republiky.

Nejvýznamější města na ostrově:

Město Samos (Vathy)

Dnešní město Samos nazývají místní obyvatelé jménem Vathy, které pochází z názvu starého osídlení. Původně rybářský přístav byl postupně budován v malebné městečko, které je hlavním městem ostrova. Najdete zde archeologické muzeum, byzantské muzeum, můžete se projít podél přístavu či posedět v některé z mnoha taveren či kaváren.

Město Samos

Pythagorion

Městečko s původním názvem Tigani bylo přejmenováno na počest matematika Pythagora na "Pythagorovo město". Malebné turistické centrum s přístavem vybudovaným na pozůstatcích původního starověkého přístavu s přístavní promenádou, úzkými romantickými uličkami plnými taveren, kaváren a obchůdků je jako stvořené k večerním procházkám. Neopomeňte si prohlédnout antické vykopávky a blízký Eupalionský tunel. V blízkosti se nachází jediné letiště na ostrově.

Kostel v Pythagorionu

Votsalakia - Kampos

Turistickému letovisku na jihovýchodě ostrova s nádhernou kulisou nejvyšší hory Kerkis vévodí jedna z nejkrásnějších pláží ostrova. Místo je teprve objevováno návštěvníky z různých zemí, i přesto zde najdete zde vše, co potřebujete k prožití příjemné dovolené - nádherné koupání, obchody, kavárny i typické taverny.

Limnionas

Místní nazývají nejzazší jihovýchodní výběžek ostrova "konec světa" (existuje tu i taverna stejného jména), ale to jim nebrání ve volných dnech hojně navštěvovat snad nejkrásnější pláž ostrova. Klidné prostředí, krásné přírodní scenérie, nádherná pláž a tyrkysové moře nadchnou milovníky relaxační dovolené.

Karlovassi

Druhé největší město leží na severním pobřeží. Město bývalo nejvýznamnějším centrem ostrova, čemuž odpovídá i výstavné centrum s klasicistními patricijskými domy. Ve městě samém i jeho okolí můžete navštívit zajímavé kostely či kapličky, posedět můžete v některé z mnoha taveren, kaváren či barů.

Letovisko Kokkari

Jeden z největších a nejoblíbenějších resortů na ostrově Samos, letovisko Kokkari, každé léto láká k návštěvě tisíce turistů. Leží na severním pobřeží Samosu, cca 10 kilometrů od hlavního města. Je vhodné pro všechny typy rekreantů, od rodin s malými dětmi přes aktivní mládež až po starší páry milující romantiku. Nízké kopce s piniemi a olivovými háji obklopujícími Kokkari dovolují severním větrům proniknout až k plážím, kde jsou proto ideální podmínky pro vodní sporty, jako je například surfování. Návštěvníci si mohou vybrat z mnoha velkých oblázkových pláží nebo ze dvou menších, klidnějších, kde mohou nerušeně relaxovat. Milovníci horkého písku mohou navštívit také nepříliš vzdálenou pláž Lemonakia, kde si mohou dosyta užívat poležení v zářivě bílém písku. Restaurace a taverny v Kokkari jsou po celou sezonu připraveny uvítat a pohostit všechny zájemce o tradiční řeckou kuchyni. Je zde mnoho rodinných podniků specializujících se například na pokrmy z mořských ryb, připravovaných na desítky způsobů.

Noční život na Samosu není, obecně vzato, příliš rušný. Kokkari je však onou příslovečnou výjimkou potvrzující pravidlo. Z nejedné taverny se za dlouhých vlahých večerů ozývá živá hudba, diskotéky lákají tancechtivou mládež až do samého rána. Klidnější povahy se mohou věnovat romantickým procházkám po plážích a poslechu uklidňujícího zvuku vln rozbíjejících se o pobřeží. Koho omrzí lenošení na pláži, ten se může vydat do střední části ostrova, kde najde malebné vesničky, úplně odtržené od moderního světa.

Letovisko Kokari

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz