Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Řecký ostrov Rhodos leží necelých 20 kilometrů od Turecka. Je největším ostrovem souostroví Dodekanesos a čtvrtým největším ostrovem Řecka. Jde o velmi vyhledávané místo nejen díky půvabné přírodě nebo krásným plážím. Lákadlem jsou i znamenitě zrestaurované stavby z dob Johanitů. Ostrov má rozlohu 1398 km2, délka pobřeží je 220 km, na délku ostrov měří 78 km. Na severu ostrova najdeme stejnojmenné hlavní město Rhodos. Vyprahlé scenérie ostrova s vyschlými koryty se střídají se zářivě zelenými a stinnýmí údolími. Lesíky tvoří převážně borovice a olivové sady. Vše navíc doplňují písčité a oblázkové pláže převážně na východní straně ostrova.

Původ Rhodu je nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle této báje z řecké mytologie se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi Olympské bohy. Jediný, na koho se nedostalo, byl Hélios - bůh slunce, neboť ve chvíli kdy se Země dělila, Hélios putoval po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to už není možné, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Tak Hélios požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

Hlavní město Rhodos

Ve Rhodu a v jeho okolí najdete nejvíce hotelů a hotelových komplexů. K dispozici je vše, co budete potřebovat ke spokojenému pobytu v Řecku. Město patří také k těm nejhezčím na světě a rozhodně stojí za návštěvu. Od svého vzniku v roce 408 před Kristem již oslavilo 2415. jubileum svého založení. Během své dlouhé existence prošlo městem již několik různých národů, které vždy lákalo obrovské bohatství. Díky tomu dnes můžeme obdivovat nejen antické stavby, ale také výtvory z dob Maltézských rytířů nebo zachovalé turistické stavby.

Ulice Rhodosu

Staré město Rhodos patří mezi památky UNESCO. Celé místo je velmi dobře zachované nebo zrestaurované. Postavili jej rytíři řádu Johanitů, kteří město opustili po 200 letech a to v roce 1522. Ve vládě následovali Turci, kteří charakter města příliš nezměnili. Celé staré město je obepnuto zachovalými původními hradbami, které přerušují jen kulaté strážní a obranné bašty. Celková délka hradeb činí téměř 4 kilometry a postupně zde najdeme 7 vstupních bran.

Nové město Rhodos upoutá městskou katedrálou Evangleismos na pobřežní promenádě. Byla postavena Italskými staveteli jako kopie původní johanitské katedrály stojící u Paláce Velmistrů. I když je postavena v katolickém stylu, tak jsou uvnitř řecké ozdoby v byzantském duchu. Vznikla tak velmi zajímavá kombinace, která stojí za návštěvu. Dále zde najdete bývalý Guvernérský palác postavený ve stylu Dóžecího pláce v Benátkách nebo architektonicky zajímavý turecký hřbitov. Ulicí Odos Ippoton se dostanete k Velmistrovskému paláci. Po první světové válce z paláce zůstaly jen ruiny do výšky prvního patra. Italové celý palác velkoryse zrestaurovali a dotvořili velkolepý středověký hrad, bohatý jak na interiéry, tak i exteriéry. Stavěli jej jako sídlo pro italského krále a později pro Mussoliniho. Exteriéry jsou postaveny do detailu podle johanitského paláce, ale v interiérech již najdeme i experimenty. Podlahy jsou například tvořeny překrásnými mozaikami přenesenými z ostrova Kos.

Pod palácem se nachází centrum původního antického města se zbytky hlavního Rhodského chrámu. V ceně prohlídky paláce je i návštěva dvou muzeií. Velmi rozsáhlá expozice se věnuje historii města od dob antického Řecka. Nová část láká velkým množstvím obchodů, zábavních podniků, restaurací, barů a také typických řeckých taveren a kaváren. Večerní život trvá minimálně do druhé hodiny ranní, s tím je vhodné počítat i při výběru ubytování. Nejlépe je volit takové místo, které není na hlavní třídě, kde hrozí přílišný hluk i do pozdních nočních hodin.

Dnešní město má již tři přístavy (starý, komerční osobní a nákladní). V jednom z nich, ve starém přístavu Mandraki, stával i bájný Rhodský kolos. Obrovská socha boha slunce Helia vyrobená z bronzu patřila k sedmi antickým divům světa. Vytvořil ji sochař Cahres z Lindu, který na ní pracoval se svými žáky přes 12 let. Socha byla pravděpodobně okolo 33 metrů vysoká a na její odlití bylo třeba 30 tun kovu. Pravděpodobně zemětřesením byl kolos zničen a dnes již na jeho místě najdete jen několik sloupů v místech, kde měl nohy. Na nich jsou umístěny symboly města – sochy jelena a laně. Podle posledních dochovaných zpráv ze 7. století trosky kolosu prodal damašský kalif jako kovový odpad do sběru.

Přístav Mandraki

Pláž Prasonisi

Na jižní straně ostrova najdete zajímavou pláž Prasonisi. Vzdálenost 90 kilometrů od hlavního města Rhodos snadno překonáte v zapůjčeném automobilu. Na místě si můžete užívat rozmanitých podmínek buď ke koupání nebo k rozmanitým vodním radovánkám počínaje klasickým surfováním a konče třeba kitesurfing (surfování za větrným drakem).

Místo je zajímavé hlavně kvůli netypickým přírodním podmínkám. V Prasonisi se setkávají obě moře, které ostrov obklopují. Z východu jde o moře Středozemní a ze západu je to moře Egejské. Návětrná západní strana přináší kromě vítaného svěžího osvěžení i větší vlny. Pokud dojde ke zvýšení hladiny moře, tak je zatopena celá písečná pláž oddělující obě moře od sebe. Pokud budete chtít přejet automobilem na protější ostrov, tak s tím počítejte nebo se raději na průzkum ostrovního majáku vydejte pěšky

Pláž Prasonisi

Letovisko Faliraki

Vyhlášené letovisko východního pobřeží, nabízené snad ve všech katalozích cestovních kanceláří a agentur z celého světa. Jeho předností je dlouhá písečná pláž, vhodná pro rodinnou dovolenou, nechybí tu ani nabídka vodních sportů, radovánek a dovádění. Jsou zde restaurace, taverny, bary, kluby, diskotéky, obchody, zlatnictví, klenotnictví, zdravotní středisko, bankomaty, banky, adrenalinové sporty, lunapark a na okraji letoviska je také moderní vodní park.

Služeb frekventované městské linky určitě využijí ti, kteří neplánují pronájem auta. Faliráki patří rozhodně k rušnějším letoviskům, která ožívají především navečer a v noci, kdy se sem sjíždějí turisté a místní z blízkých i vzdálenějších středisek, aby právě tady strávili příjemné chvíle dovolené a hodiny, kdy 60 minut je opravdu plných, až nabitých. Ovšem v letovisku, především na okrajích, jsou klidná, až velmi klidná místa. Vzdálenost od Rhodosu: cca 17 km. Vzdálenost od letiště: cca 16 km.

Letovisko Faliraki

Městečko Lindos

Historie města Lindos sahá až do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Je jedním ze tří antických měst na ostrově. Malé městečko je přístupné pouze jedinou cestou od parkoviště nad vesnicí (parkování je zdarma). Při příjezdu upoutá jediný pohled na tyčící se akropoli a bílou vesničku pod ní.

Nad městem je opevněná akropole s chrámem Athény Lindské a mohutná křižácká pevnost byla postavena Johanity. Pokud se Vám nebude chtít stoupat nahoru pos chodech, můžete si ulehčit výstup oslím taxíkem za 6 €. Za 6 € si můžete plnými doušky vychutnat vyhlídku na město, Lindský záliv s pláží Megálos Gialós a zátoku svatého Pavla. Místo skýtá nejen mnoho zábavy, ale i odpočinku u moře na písčité pláži obklopené skalisky.

Pohled na měsečko Lindos

Petaloudes

Petaloudes, nazývané také jako Údolí motýlů je jednou z nejoblíbenějších lokalit na Rhodosu a bývá často i v nabídkách cestovních kanceláří jako jeden z možných fakultativních výletů. Cesty na toto místo rovněž zprostředkovávají místní agentury. Jedná se o krásné přírodní údolí plné vodních toků, vodopádů a lemovaných kamenných chodníků. Nachází se zde bohatá flóra i fauna a v prvé řadě zde najdete spoustu nádherných motýlů. Tito motýli jsou ve skutečnosti úchvatně zbarvené můry Přástevníka kostivalového (Callimorpha Quadripunctaria), kterým se v této soutězce plné lávek, potůčků a jezírek nesmírně líbí. Láká je sem totiž vůně pryskyřice, kterou vylučují zde hojně rostoucí styraxy. V poslední době bohužel počet motýlů v této oblasti klesá a je to zapříčiněno nadměrným hlukem. Proto prosím v této oblasti nehlučte, ať nádherné motýli nepoplašíte. Místo leží v severní části ostrova, západně od Ialisosu a je vzdáleno asi 25 km od hlavního města Rhodosu a je možné ho navštívit i hromadnou dopravou. Z Rhodosu do Petaloudes jezdí i autobus. V okolí se ještě nachází klášter Moni Kalopetras, který byl postaven v 18. století Alexandrem Ypsilandisem, dědečkem slavného bojovníka za svobodu Řecka. Kousek dál leží vesnička Psinthos, která je ideální a příjemnou zastávkou na oběd.

Údolí motýlů

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz