Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Ostrov Lesbos patří mezi severovýchodní ostrovy Egejského moře a je po Krétě a Evii třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem ve Středozemí. Jeho rozloha je 1630 km2, délka pobřeží je 320 km. Nachází se nedaleko tureckého pobřeží. Žije zde přibližně 180 000 obyvatel, z toho třetina v hlavním městě Mytilini, nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Západ ostrova je skalnatý, vyprahlý a málo osídlený, východ naopak překypuje zelení. Je to hornatý ostrov sopečného původu, což dokládá množství termálních pramenů, které tu vyvěrají ze země. Lesbos byl velmi oblíbeným cílem už starých Římanů, kteří ostrov Lesbos přezdívali zahradou Egejského moře. Rozsáhlé borovicové a piniové lesy na jihu a sady olivovníků naleznete na ostrově Lesbos dodnes. V roce 1462 se zmocnili ostrova Turci, obyvatele zotročili a ostrov zpustošili.

Ostrovu dal jméno antický bůh, Lesbos, patron tohoto ostrova. Tak to alespoň uvádí řecká mytologie. Z názvu ostrova byl později odvozen termín pro homosexuální vztah žen. Příčinou byly texty nejslavnější básnířky historie a místní rodačky Sapfó. Její básně totiž obsahovaly emocionální náklonnost k ženám a často byly interpretovány jako vyjádřování homosexuální lásky.

V západní části ostrova se v hornatém terénu skrývá zajímavý přírodní úkaz - zkamenělý les. Je to druhý největší zkamenělý les na světě. Vznikl před 20 miliony let, kdy v této oblasti rostly až 100 metrů vysoké stromy. V důsledku sopečné činnosti byl les pokryt lávou a tunami země. Kmeny stromů pak zkameněly. Působením dešťů a seismickou aktivitou se les později znovu prodral na povrch. Dnes tu uvidíte unikátní geologické útvary. Tento les byl vyhlášen chráněnou přírodní památkou.

Zkamenělý les

Pro návštěvníky nejatraktivnější je asi oblast zátoky Kalloni. Tato zátoka je slavná díky oblíbeným kallonským sardinkám. Ve městě Skala Kalloni se každoročně počátkem srpna koná festival sardinek, kde můžou návštěvníci zdarma ochutnat tradiční kallonské sardinky a vyhlášené lesboské ouzo. Pokud sem však přijedete v době, kdy se festival nekoná, nezoufejte. Navštivte klášter Limonos v nedaleké stejnojmenné vesničce. Klášter pochází z 16. století a během turecké okupace byl intelektuálním centrem ostrova. Do zátoky Kalloni se jezdí také za pozorováním až 130 druhů ptáků. Nejlepším obdobím pro pozorování je jaro, kdy sem ptáci přilétají z teplých krajin. Odborníci i běžní turisté se sem jezdí dívat například na různé druhy labutí, ledňáčků, racků, divokých hus, kormoránů nebo plameňáků.

Plameňák

Na ostrově Lesbos je mnoho dalších zajímavostí. Několik velmi pozoruhodných klášterů, starobylé vesnice, přímořské osady s oblázkovými, ale i s písečnými plážemi, malebné přístavy a úchvatné hlavní město, které místní jmenují Mitilini. V Mitilini naleznete rozsáhlý rybí trh s nejroztodivnějšími rybami a orientální bazar. Ve městě je impozantní hrad, archeologické muzeum a byzantské muzeum.

Letovisko Molyvos

Na severním pobřeží ostrova Lesbos se rozkládá malebné městečko a letovisko Molyvos, které vás na první pohled upoutá svým impozantním byzantským hradem ze 14. století tyčícím se na kopci. Z hradu je nádherný výhled na přístav, Egejské moře a v letních měsících bývá dějištěm činoherního festivalu. Vesnička si dodnes zachovala svůj středověký ráz a stala se jakýmsi průkopníkem cestovního ruchu na ostrově. Středověk je zde patrný také v architektuře místních kamenných domků s červenou střechou, které byly pro svou jedinečnost zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Domečky jsou natěsnány na sobě a tvoří tak úzké klikaté uličky, kde dnes najdeme spoustu obchůdků se suvenýry.

Pod vesničkou se nachází přístav, kde kotví rybářské i výletní lodě a který je obklopen malými tavernami, restauracemi, kavárnami i cukrárnami. Pro turisty je přitažlivá samozřejmě zdejší oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře, což ocení zejména rodiny s dětmi a neplavci. Vyzkoušet zde můžete širokou nabídku vodních sportů, jako je například paragliding, windsurfing, jízda na vodních lyžích, skútrech nebo gumovém banánu. Kromě historie a kvalitního koupání nabízí Molyvos svým návštěvníkům vše, co potřebují ke strávení příjemné a ničím nerušené dovolené.

Pevnost v Molyvosu

Letovisko Petra

Přímořské městečko Petra je postaveno v zeleném údolí. Je vklíněno mezi pobřeží s hezkou písečnou pláží a skalnaté hory tvořící přirozenou ochranu města. Když sjíždíte k městečku, naskytne se Vám neopakovatelný pohled do údolí. V žádném případě nemůžete přehlédnout mohutnou dominantní skálu, která se zvedá uprostřed údolí. Lesbos je údajně ostrov, který vystoupil v dávných dobách z moře. Nebyli by to Řekové, kdyby si nevybrali toto místo pro stavbu kostela. Tyčí se zde nad okolní krajinou a dostanete se k němu, vystoupáteli po 114 schodech vytesaných do skály. Kostel se jmenuje Panagia Glykophilousa a je zasvěcený Panně Marii. 15.8. se zde každoročně konají slavnosti, na které se sjíždějí návštěvníci z blízka i z daleka. Z tohoto místa se naskýtá nádherný pohled na Petru a na celé okolí.

Petra Vám nabídne vše, co ke krásné dovolené patří. Nábřeží s promenádou a s tavernami, kavárnami a obchody, náměstíčka, uličky a různé kouty plné zeleně a květin. I na Vás zde padne klid, pohoda a pomalá atmosféra města a velmi brzy se přizpůsobíte tempu místních obyvatel. V hlavní sezóně se ve večerních hodinách uzavře centrum městečka pro automobily, a to ještě podtrhne malebnost tohoto místa. Atmosféra tradiční lesboské osady na Vás dýchne i v zapadlejších uličkách Petry, kde si připadáte jednak jako v odlehlé horské vesničce, ale i jako ve vilové čtvrti starého benátského městečka. V Petře se nachází tradiční taverny, restaurace, bary, obchody a obchody se suvenýry, kde si můžete vybrat mezi 50 druhy na Lesbosu vyráběného ouza

Kostel Panny Marie v Petře

Letovisko Anaxos

Přímořské letovisko Anaxos vzniklo v otevřeném zálivu kolem nádherné písečné pláže pouze pár minut od vesničky stejného jména. Anaxos se nachází jen 3 km jihozápadně od Petry. Petru však nezahlédnete, je schovaná za skalnatým útesem. Z anaxosského zálivu se Vám však naskytne nádherný pohled na starobylý Molivos s benátským hradem a jeho půvabnými barevnými domky. Po západu slunce se při pohledu z pláže na vzdálený Molivos naskytne úchvatná podívaná. Poslední paprsky slunce vytváří na moři rudozlatý koberec. Ve městečku Molivos se postupně rozsvěcují světla v příbytcích obyvatel. Září a blikají jako tisíce hvězd na potemnělém nebi. Nad osvětleným Molivosem se majestátně tyčí ozářená benátská pevnost. Celek působí téměř pohádkově. Také proto je večerní koupání pravým požitkem. Moře je teplé, prohřáté sluncem, voda sametově hladká a romantický Molivos, vzdálený a zářící, poskytuje nevšední a nezapomenutelný vizuální zážitek. V Anaxosu naleznete vše, co k dovolené u moře patří. Čisté moře a nádhernou pláž s hrubším tmavším pískem (vlajka EU), která je lemovaná mnoha tradičními tavernami se širokým výběrem místních specialit a mořských plodů. Přímo na pláži jsou sprchy, převlékárny, slunečníky, lehátka, dětská hřiště, vodní sporty a možnost pronájmu malých motorových člunů. Naleznete zde i veřejné bazény se slanou vodou, kde jedinou podmínkou používání bazénu je objednání nápoje nebo jídla v místním baru nebo taverně. Pokud chcete poznat i jiné pláže a najít více soukromí, doporučujeme pronajmout si auto nebo motocykl a vydat se na některou z mnoha malých pláží, které se nacházejí po celém severním pobřeží.

Pláž letoviska Anaxos

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz