Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Ostrov Kos, ležící v Egejském moři, patří do souostroví Dodekanés. Společně s ostrovem Karpathos je druhým největším ostrovem souostroví. Jeho rozloha je asi 295 km čtverečních. Krajina je z větší části nížinná, pouze jižnímu pobřeží dominuje pohoří, které se nazývá Díkeos. Pohoří Dikeos se táhne téměř po celé délce ostrova. Jeho nejvyšší vrchol dosahuje výšky 846 m nad mořem. Ostrov je sopečného původu, proto zde můžeme nalézt spoustu léčivých termálních pramenů. Je vzdálen asi pět kilometrů od tureckého pobřeží, proto je toto území hlídáno vojáky. Ostrov je protkán sítí cyklistických stezek. Kos má velmi mnoho archeologických nalezišť z dob Helénistické, Římské, Byzantské i Benátské. Kos má výjimečně příznivé podnebí. Turisty sem lákají kilometry dlouhé písečné a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, krásná příroda se subtropickou vegetací, romantické vesničky, velké množství pamětihodností a zejména hlavní město Kos.

Hlavní město Kos

Dnešní hlavní město Kos, nesoucí stejný název jako ostrov samotný, je jedním z nejkrásnějších měst celého Řecka. Podle posledního sčítání lidu v něm žije okolo 16.000 obyvatel. Město bylo založeno v roce 366 př.n.l. Největší rozkvět zaznamenalo v době helénismu a v římské době. Bohatá obchodní osada prosperovala díky chráněnému přístavu a blízkosti maloasijské pevniny. Ostrovu vládli v dávných dobách také Římané, Byzantinci, Benátčané, johanité a nakonec i Turci. Několikrát v průběhu staletí museli obyvatelé města vzdorovat ničivým zemětřesením, naposledy v roce 1933, kdy byly mnohé domy a památky srovnány se zemí. Centrem města Kos je rušný přístav, odkud vyplouvají lodě k sousedním ostrovům a zejména k tureckému pobřeží.

Pevnost Johanitů

pevnost Johanitů

U přístavu stojí hrad Neratzie, středověká pevnost Johanitů, jež je zajímavá antickými sochami a tureckou mešitou.

Vstup do pevnosti umožnuje most, jenž začíná u Hippokratova platanu. Dříve přemosťoval obranný vodní příkop, dnes palmovou alej. Dodnes se zachovaly nejen části zdí a hradeb, ale i věže, cimbuří, schodiště, různé chodby a brány. Celou pevnost můžete obejít po vnějších hradbách, odkud se z mohutných střílen dají pořídit úchvatné záběry celého města a přístavu. V letních měsících se uvnitř hradeb pořádají divadelní představení a koncerty.

Hippokratův platan

Hippokratův platan

Jednou z nejnavštěvovanějších památek hlavního města a vůbec celého ostrova je Hippokratův platan, nacházející se na náměstí Platía Platánou prakticky před vstupem do pevnosti. Pod mohutným stromem s obvodem kmene 10 metrů sedával podle legendy slavný otec medicíny Hippokrates a zasvěcoval své žáky do tajů lékařství. Hippokratův platan je dnes považován za nejstarší strom v celé Evropě, stáří je odhadováno odborníky na 500-2000 let. Dutý strom musí podpírat složité lešení a k jeho stabilitě přispívá i helénský oltář zdobený motivy býčích hlav. Antický sarkofág pod stromem využívali kdysi Turci jako vodní nádrž.

Divadlo Ódeion

divadlo Ódeion

Velmi dobře se do dnešních dnů zachovalo malé římské divadlo, tzv. Ódeion, postavené ve 2. století n.l. Krásná alej cypřišů vás dovede k 15 řadám sedadel, z nichž některá jsou dosud v původním stavu. V blízkosti Ódeionu byla odkryta také nádherná mozaika s ptáky a plodinami. Kromě toho se tu nachází také mnoho soch, jedna z nich pravděpodobně představuje Hippokrata. Areál vykopávek je volně přístupný. Dále je zde možno navštívit starou agoru, na jejíž západní straně se rozkládá Defterdarova mešita z 18. století. Za pobřežní promenádou začíná změť uliček a náměstí s desítkami nejrůznějších restaurací, kaváren a taveren. Největší vesnice na ostrově, Pyli, se může pochlubit zajímavou kašnou, která složí jako zásobárna pitné vody. Ostrov je oblíbeným místem turistů, najdete zde množství hotelů, taveren či obchodů

Asklepion

Asklepion

Otci medicíny byla zasvěcena nejúchvatnější památka Kosu, Asklepieion, který se stal největší zdravotní institucí starého Řecka a Hippokratovou lékařskou školou. Proslulý léčebný lázeňský ústav zasvěcený bohu lékařství Asklépiovi se nachází necelé 4 km jižně od hlavního města Kos v oblasti Panajia Tarsou. Rozkládá se na úpatí pohoří Díkeos a je odtud nádherný výhled na protilehlé maloasijské pobřeží.

Stavba monumentálních lázní trvala několik staletí. Nejstaršími dochovanými pozůstatky Asklepieionu jsou základy Apollónova chrámu ze 4. století př.n.l., jiné budovy a chrámy pocházejí z helénského a římského období. V roce 554 postihlo ostrov silné zemětřesení, Asklepieion byl srovnán se zemí a postupně upadal v zapomnění. Za vlády rytířů z řádu johanitů ve 14. až 16. století byl využíván jako kamenolom, odkud se těžily kameny pro stavbu přístavní pevnosti i obytných domů. Plundrování pokračovalo i za turecké nadvlády, kdy se mramorové bloky využívaly pro stavbu mešit. Koncem 19. století se mnoho vědců a archeologů pouštělo do pátrání po starověkých lázních, ovšem neúspěšně. Přesné určení polohy Asklepieionu bylo velmi obtížné, neboť jedinou indicií byla věta antického zeměpisce Strabona "Asklepieion stál na předměstí". Teprve v roce 1902 byl objeven německým archeologem Rudolfem Herzogem a řeckým historikem Iakovosem Zarraftisem, jenž pocházel přímo z Kosu a mnoho let se zabýval studiem antických textů. Dne 9. října 1902 narazili na první mramorový kámen a o dva dny později na další desku, na níž bylo vyryto Asklépiovo jméno. Ve 30. letech 20. století se do rozsáhlých vykopávek pustili italští archeologové, kteří v roce 1936 zahájili spolu s řeckými řemeslníky restaurační práce. Dodnes se však nepodařilo objevit některá domnělá zařízení, jako např. sluneční a vzdušné lázně, divadlo pro pacienty či stadion, kde se odehrávaly zápasy.

Letovisko Kefalos

Kefalos je hlavní středisko ostrova Kos. Leží na jeho západě a dodnes si uchovalo tradiční řeckou atmosféru. Je proslulé kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do vody a bohatou nabídkou vodních sportů. Krajina kolem města Kefalos není sice tak úrodná jako na východě ostrova Kos, ale přesto se tu úspěšně pěstuje obilí, zelenina a tabák. Malé kavárny, různé taverny a tradiční obchůdky s pestrou nabídkou dotvářejí obraz místa. V Kefalosu najdete výbornou příležitost ke koupání s vlnami na zdejší pláží s dunami, kterou ani v hlavní sezoně nenavštíví příliš mnoho turistů

Za návštěvu zcela určitě stojí staré město Kefalos, které bylo kdysi prvním hlavním městem ostrova. Skýtá pohled na zachovalé antické divadlo, na jejím konci se nachází jeskyně s významnými archeologickými nálezy. Z této oblasti pochází i unikátní velmi aromatický tymiánový med. Ten si můžete zakoupit v místních obchodech. V tradičních tavernách můžete ochutnat místní vyhlášené rybí speciality, které jsou domorodci považovány za nejlepší na ostrově. Pokud vás omrzí lenošení u tyrkysově čistého moře, vydejte se objevovat ostrov na kole, je to jedinečná možnost, jak poznat víc. Přibližně v místech dnešního Kefalosu se kdysi rozkládalo první hlavní město ostrova Kos, Astipaléa, které bylo roku 412 zničeno silným zemětřesením a potom obyvteli opuštěno. Kefalos leží 43 km od města hlavního Kos.

Pláž letoviska Kefalos

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz