Motto: Jsem nějakej koženej ...
Panoramatická fotka v záhlaví stránky

Drvenik Veli - ostrov ve skupině ostrovů centrální Dalmácie. Leží jižně od města Trogir a na jihovýchod od města Split. Severozápadně od ostrova Solta, mezi kanály Drvenik a Solta. Jeho rozloha je 12 km2 a počet stálých obyvatel 145. Nejvyšší bod je Buhaj (178m n.m.) nacházející se ve východní části ostrova. Drvenik Veli byl v dobách říše římské znám pod názvem Tariona. Ve 13. století byl připomínán jako Giruna, Gerona, Zerona nebo Ziruna.

Zvonice kostela Svatho Petra

Pobřeží je členité, lemují jej četné zátoky, ukončené písečnými a oblázkovými plážemi. Největší zátoky jsou Solinska, Drvenik a Mala Luka. Místní obyvatelé se věnují farmářství, pěstování oliv, vinné révy a rybářství. Ostrov je ideálním místem pro ty, kdo hledají klidné a příjemné místo pro odpočinek. Nabízí výborné příležitosti pro jachtaře a pro ty, kdo holdují koupání a vodním sportům.

Kostel

Jedinou větší osadou na ostrově je Drvenik Veliki v zátoce na severozápadě. Dominanta vesnice, kostel sv. Jiří, je chráněnou sakrální gotickou stavbou ze 16. stol. Je vybaven cenným barokním nábytkem a oltářem zdobeným malbami Benátského malíře Antonia Grapinelliho. Na konci 18. století nechala zámožná rodina Macanovičů postavit před kostelem Sv. Jiří monumentální průčelí, naneštěstí dílo nebylo nikdy nedokončeno. Kostel Sv. Mikuláše, který se nachází mimo vesnici, byl postaven v roce 1715. V pozdně barokních sídlech rodin Tironi a Moretti z Trogiru můžeme vidět památky uloupené ve starověku.

Zátoka

Spojení s pevninou je zajištěno ranním a večerním trajektem z Trogiru, který sem jede 45 minut. Přístaviště chrání pobřežní hráz s hloubkou moře 8m. Lodě mohou být uvázány u pobřežní hráze v hloubce 2,5m nebo u menšího přístavního mola s hloubkou moře kolem 3m. Ve svahu nad městem je několik výborných stylových restaurací.s

Molo

 

verze 1.0, © 1997 - 2009, Petr Foltýnek, pfoltynek@salto.cz